شباهت ها و تفاوت های دینام و الترناتور

دینام و الترناتور دو دستگاه بسیار مشابه هستند که عملکرد یکسانی دارند؛ تولید برق از طریق یک ورودی مکانیکی. هم دینام و هم الترناتور از میدانهای الکترومغناطیسی برای تولید نیرو استفاده می­کنند. تفاوت اصلی دینام و آلترناتور در نوع جریانی است که تولید میکنند. دینامها جریان مستقیم تولید می­کنند که در یک جهت جریان می­ یابد. در مقابل، آلترناتورها جریان متناوب تولید می­کنند که به طور مداوم تغییرجهت می­دهد.

 

الترناتور و دلکو

بخشی که به دینام امکان تولید جریان مستقیم را می­د­هد، کموتاتور یا تغییردهنده جهت جریان نام دارد. میتوان گفت که کموتاتور در واقع یک سوئیچ ثابت است که با چرخیدن شافت، قطع و وصل می شود. کموتاتور به طور مداوم قطبیت جریان خروجی را تغییر می دهد تا خروجی همیشه از یک جهت جریان یابد. بدون کموتاتور، دینام  دقیقاً مثل یک آلترناتور جریان متناوب تولید میکند. اما کموتاتور دارای احتمال خرابی است که قابلیت اطمینان دستگاه را پایین می آورد. چون کموتاتورها مدام در حال حرکت هستند و به دلیل اصطکاک از بین میروند.

اکثر دستگاههای برای عملکرد به جریان مستقیم نیاز دارند و این دلیل مطلوبیت ان است. اما اگرچه ما به جریان مستقیم احتیاج داریم، اما برق مورد نیاز ما از طریق آلترناتور تولید میشود که به صورت متناوب است. دلیل این امر این است که انتقال قدرت از طریق جریان متناوب آسانتر و کارآمدتر است. جریان متناوب توسط دستگاهای اصلاح­کننده، به راحتی به جریان مستقیم تبدیل میشود.

تولید برق از طریق آلترناتورها روشی است که به طور گسترده در سراسر جهان پذیرفته شده است. حتی وسایل نقلیه مانند کشتی ، اتومبیل و موتورسیکلت برای شارژ باتری های خود و تأمین برق لوازم جانبی از آلترناتورها استفاده می کنند. از طرف دیگر، دینامها به ندرت برای تولید انرژی مورد استفاده قرار می­گیرند اما همچنان به عنوان موتور مورد استفاده گسترده هستند. دستگاه­هایی مثل اسباب بازیها که موتور دارند ولی برای تامین نیروی خود به باتری متکی هستند از دینام استفاده میکنند چون دینام میتواند جریان مستقیم تولید کند.

خلاصه:

  1. دینام جریان مستقیم تولید می کند در حالی که آلترناتور جریان متناوب تولید می­کند.
  2. دینام دارای کموتاتور است درحالیکه که الترناتور کموتاتور ندارد.
  3. قابلیت اطمینان دینام از الترناتور کمتر است.
  4. یک سیستم مبتنی بر دینام نسبت به یک سیستم مبتنی بر الترناتور، کارایی کمتری دارد.

منبع:

http://www.differencebetween.net/business/structure-systems/difference-between-dynamo-and-alternator/

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست