نشانه های خرابی ترموستات

 

ترموستات نگهبان سیستم خنک کننده موتور است ، زیرا دائماً دمای مایع خنک کننده را کنترل می کند و میزان جریان خنک کننده را که به رادیاتور منتقل میشود، به طور دقیق تنظیم می کند تا موتوردر دمای مطلوب کار کند.

ترموستات ها ، مانند هر قسمت دیگر ، برای همیشه دوام ندارند. دو سناریو برای ترموستات خراب وجود دارد:

 

1.اگر ترموستات در حالت باز گیر کند ، جریان مداومی از مایع خنک کننده به رادیاتور منتقل میشود و باعث سرد شدن موتور می شود. موتورهایی که بیش از حد سرد میشوند، به طور ناکارآمد کار می کنند و این منجر به افزایش مصرف سوخت و افزایش میزان دود تولید شده میشود و قطعات موتور زودتر دچار فرسودگی میشوند. علاوه بر این ، فضای داخلی خودرو به درستی گرم نمی شود.

 

2.اگر ترموستات در حالت بسته گیر کند ، گردش مایع خنک کننده مسدود می شود بنابراین مایع خنک کننده نمی تواند برای خنک شدن به رادیاتور منتقل شود و همین امر باعث گرم شدن موتور می شود.

چگونه یک ترموستات خراب را بررسی کرده و خرابی آن را تشخیص دهیم؟

 

1.نشت از هوزینگ

 

نشتی هوزینگ

علت ایجاد این مشکل نصب نادرست ترموستات یا استفاده نادرست از مهر و موم، واشر یا درزگیر است.

در مورد ترموستات جدیدی که اخیراً نصب شده، ترموستات را با دقت برداشته ، بررسی کرده و مجدداً نصب کنید. اطمینان حاصل کنید که مهر و موم ها یا واشرها در وضعیت مطلوبی قرار دارند و به درستی نصب شده اند. اگر درزگیر را باید عوض کنید ، رینگ ها و سطح نصب را تمیز کرده و درزگیر جدید را متناسب با لبه ها نصب کنید. اگر نشتی از ترموستات جدیدی که  نادرست نصب شده نباشد ، فوراً باید ترموستات تعویض شود.

2.زنگ زدگی و خوردگی

 

زنگ زدگی ترموستات

 

علت ایجاد این مشکل میتواند خنک کننده آلوده ، خنک کننده ناسازگار یا مخلوطی از مایع­های خنک کننده با ترکیب شیمیایی مختلف باشد.یکی دیگر از دلایل احتمالی ممکن است درپوش فشار معیوب باشد که باعث ایجاد حباب هوا و تسریع روند زنگ زدگی شود.

برای رفع این مشکل ، ترموستات را تعویض کنید. قبل از نصب ترموستات جدید ، سیستم خنک کننده را کاملاً شستشو داده و سیستم را با خنک کننده توصیه شده توسط کارخانه سازنده دوباره پر کنید. درپوش فشار را بازرسی کرده و در صورت نقص جایگزین کنید.

 

3. جمع شدن رسوب در داخل ترموستات

 

رسوب ترموستات

 

تجمع رسوبات در داخل ترموستات، باعث گرفتگی آن شده و عملکرد مناسب اجزای آن را مختل می کند. علت ایجاد این مشکل نیز میتواند خنک کننده آلوده ، خنک کننده ناسازگار یا مخلوطی از مایع­های خنک کننده با ترکیب شیمیایی مختلف باشد.

برای رفع این مشکل نیز باید ترموستات را تعویض کنید. قبل از نصب ترموستات جدید ، سیستم خنک کننده را کاملاً شستشو داده و سیستم را با خنک کننده توصیه شده توسط کارخانه سازنده دوباره پر کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست